Sternik Jachtowy

Jak zdobyć patent sternika jachtowego?

Patent sternika jachtowego nie istnieje w polskim systemie prawnym od 2013 roku, więc jeśli chcesz rozpocząć przygodę z żeglarstwem to pierwszy stopień to patent żeglarza jachtowego. Jeżeli natomiast jesteś doświadczonym żeglarzem, który chce uzyskać uprawnienia do prowadzenia jachtów morskich to zapisz się na kurs na sternika morskiego.

Czy stare patenty sternika jachtowego zachowują swoją ważność?

Tak. Jednak za opłatę za wydanie patentu, czyli 50 zł + przesyłka możesz uzyskać patent jachtowego sternika morskiego na podstawie uprawnień sternika jachtowego i tym samym zwiększyć formalne uprawnienia, które posiadasz. W tym celu trzeba złożyć wniosek do Polskiego Związku Żeglarskiego.

Jakie uprawnienia ma sternik jachtowy?

Sternik jachtowy ma takie uprawnienia jakie wynikały z przepisów, na podstawie których był wydawany patent. Po wymianie na patent jachtowego sternika morskiego uzyskasz uprawnienia do prowadzenia wszystkich jachtów śródlądowych oraz jachtów morskich do 18 metrów długości kadłuba.

Czy warto zapisać się na kurs jachtowego sternika morskiego?

Dawny sternik jachtowy a obecnie jachtowy sternik morski to uprawnienia dla tych, którzy chcą samodzielnie żeglować po morzu i prowadzić rejsy morskie lub zostać oficerami na jachtach morskich. Jeżeli jesteś żeglarzem, który zdobył już doświadczenie, umie prowadzić żaglówki i chce nauczyć się czegoś więcej to takie szkolenie jest przewidziane właśnie dla Ciebie.

Jakie ma uprawnienia sternik morski?

Kiedyś sternik jachtowy mógł prowadzić jedynie jachty morskie do 40 m2 żagla w strefie P-20 czyli do 20 mil morskich od brzegu . W praktyce oznaczało to że nawet rejs na Bornholm był niemożliwy do poprowadzenia zgodnie z przepisami, a żeglowało się głównie na jachtach typu Carter 30 albo Nefryt. Obecnie jachtowy sternik morski ma znacznie zwiększone uprawnienia i może prowadzić jachty morskie do 18 metrów długości po wszystkich morzach i oceanach, więc w praktyce coraz więcej nowych kapitanów wynajmuje większe, nowocześniejsze jachty takie jak: Bavaria, Dufour, Delphia czy też Beneteau lub Jeanneau.

Bądź na bieżąco

Szkolimy w systemach