Co to jest kurs manewrowania jachtem morskim (manewrówka)?
To szkolenie najczęściej w niedużej grupie lub w formie indywidualnej, mające za zadanie przygotować Cię do samodzielnego manewrowania jachtem morskim. Najczęściej jest to kurs manewrowania jachtem morskim na silniku i ćwiczenie manewrów portowych, ale program szkolenia, czas szkolenia i termin uzgadniamy z zainteresowanymi.
Gdzie organizowane są kursy manewrowania jachtem?
Najczęściej manewrówka na Bałtyku odbywa się w Szczecinie, Trzebieży, Stepnicy lub Świnoujściu. Najczęściej jest to manewrówka w Szczecinie Dąbie na przystani Centrum Żeglarskie ul. Przestrzenna 21 Szczecin nad Jeziorem Dąbie
Na jakich jachtach prowadzimy manewrówkę?
Najczęściej na własnych jachtach pełnomorskich. Największy z nich to stalowy, 17 tonowy kecz typu Bruceo – BREGO, mamy też Dufoura 36 Classic – MARENGO oraz Beneteau Oceanisa 381 – FALANDO czyli 11-12 metrowe slupy. Organizowaliśmy też wiele innych szkoleń manewrowych na różnych jachtach i akwenach w tym manewrówki na dużych jachtach motorowych, manewrówki na żaglowcach czy też manewrówki na katamaranach.
Czy jest możliwe indywidualne szkolenie manewrowe?
Tak. Oczywiście jest w tym wypadku droższe bo w całości musisz sam pokryć koszta wynajmu jachtu, instruktora, paliwa itp. Możemy także zorganizować takie szkolenie na wybranym przez Ciebie jachcie w dowolnym miejscu na świecie lub na twojej własnej jednostce jeżeli jesteś armatorem jachtu.
Jaka jest cena manewrówki?
Zależy od wielu czynników, ale w przypadku kursu manewrowania jachtem morskim w Szczecinie na naszych jachtach koszt wynosi około 1500 zł przy szkoleniu od 10:00 do 18:00 z przerwą obiadową.
Czy manewrówka na silniku czy też manewrówka na żaglach?
Większość uczestników wybiera manewrówkę na silniku – bo to najczęściej sprawia pierwszy zauważalny problem skiperom przy samodzielnym prowadzeniu jachtu. W ciasnych portach łatwo uszkodzić inne jachty lub własną jednostkę a brak umiejętności może być łatwo zauważony nawet przez początkujących adeptów żeglarstwa lub pasażerów. Umiejętność manewrowania jachtem w porcie na silniku to w dzisiejszych czasach absolutna podstawa. Jednak kiedy już opanujemy podstawy warto rozwijać się dalej i pomyśleć o dobrym opanowaniu manewrów na żaglach. Poza standardowymi na egzaminach zwrotami, człowieku za burtą czy dryfem warto przećwiczyć: refowanie, kotwiczenie, prawidłowe trymowanie żagli, obsługę wózków szotowych czy chociażby zobaczyć, że można też w żegludze na żaglach wykorzystać obciągacz bomu czy topenantę. Współpracujemy też z instruktorami, którzy od wielu lat żeglują regatowo i mogą podzielić się bardziej zaawansowaną wiedzą na temat trymowania żagli czy np. żeglowania na spinakerze, genakerze czy code 0.