Kurs żeglarski Szczecin

Szkolenia na patent żeglarza jachtowego w Szczecinie

kliper szkoła żeglarstwa

Szkolenie na patent żeglarski w Szczecinie Dąbie

Dla kogo jest kurs żeglarza jachtowego w Szczecinie Dąbie?

Żeglarz jachtowy – to kurs żeglarski w Szczecinie nad jeziorem Dąbie dla osób, które chcą nauczyć się żeglować oraz nabyć podstawowe umiejętności i uprawnienia żeglarskie. Kurs jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży powyżej 14 roku życia oraz dorosłych w każdym wieku.

Czego nauczę się na kursie żeglarskim żeglarza jachtowego w Szczecinie Dąbie?

Szkolenie żeglarskie w Szczecinie obejmuje część praktyczną i teoretyczną z zagadnień niezbędnych do samodzielnego prowadzenia jachtów śródlądowych i niedużych jednostek morskich. Jeżeli zdasz egzamin będziesz mógł bez ograniczeń prowadzić jachty po rzekach i jeziorach, a na morskich rejsach pełnić funkcje wykwalifikowanego członka załogi oraz w porze dziennej prowadzić jachty morskie do 12 metrów długości do 2 mil morskich od brzegu.

Gdzie odbywają się kursy żeglarskie w Szczecinie

Kursy żeglarskie na patent żeglarza jachtowego prowadzimy nad Jeziorem Dąbie w Szczecinie Dąbie na przystani Centrum Żeglarskie ul. Przestrzenna 19 i 21 (marina obejmuje dość duży teren i ma nadane 2 numery, ale jest to ten sam ośrodek). W przypadku jachtowego sternika morskiego marina Centrum Żeglarskiego jest miejscem startu i zakończenia kursów jsm.

Na czym szkolimy?

Szkolimy na jachtach kabinowych typu Corveette 650 (jacht mieczowy) oraz Becker 27 (jacht balastowy). Przy porównywaniu kursów prosimy zwrócić uwagę na jakich jachtach jest prowadzone szkolenie – nasze jednostki są porównywalne do jednostek często czarterowanych na np. Mazurach lub Zalewie Szczecińskim, a część kursów jest prowadzona na jednostkach głównie odkrytopokładowych (słabe przygotowanie do egzaminu i samodzielnego pływania po np. Mazurach czy też np. obsługi silnika przyczepnego) lub w dużych grupach na dużych jachtach morskich, które nie nadają się do szkolenia na ten patent.

Jak wygląda szkolenie praktyczne?

Standardowo szkolimy się w grupach 3 osobowych, ponieważ jest to optymalne rozwiązanie, pozwalające obsadzić wszystkie stanowiska na jachcie i jednocześnie umożliwiające częstsze zmiany za sterem. Dzięki takiej formie szkolenia nie musisz spędzać całego dnia na jachcie, po to by pół godziny posterować. U nas aktywnie spędzisz czas, co pozwoli szybciej opanować sztukę żeglowania i zaoszczędzi Twój czas.

Jak wygląda szkolenie teoretyczne?

W ramach kursu otrzymujecie od nas podręcznik „Żeglarz jachtowy”, materiały online i bazy pytań. Realizujemy również cykl wykładów ze wszystkich przedmiotów, na ogół 1-2 tygodnie przed egzaminem, wieczorowo w tygodniu po kilka godzin – najczęściej w formie internetowej.

Jakie są formy kursu żeglarskiego w Szczecinie Dąbie?

Kurs żeglarski realizujemy w trybie weekendowym lub poniedziałek-piątek w wybrane dni. W trybie weekendowym jest to 5 weekendów (sobota i niedziela) po 4 godziny zajęć praktycznych, najczęściej w godzinach 10-14 i 14-18. Szczegóły uzgadniamy na spotkaniu organizacyjnym przed kursem, ale najczęściej połowa zajęć jest na rano a połowa na popołudnie.

W przypadku kursu w tygodniu (poniedziałek-piątek) są to najczęściej 2 spotkania w tygodniu, w dniach i godzinach ustalanych z instruktorem na początku kursu, też po ok. 4 godziny.

Czy jest możliwe szkolenie indywidaulne?

Możliwe są również bardziej indywidualne formy szkolenia, szczególnie od poniedziałku do piątku (bez weekendów). Dla zorganizowanych grup możliwe jest też zorganizowanie kursu w formie bardziej intensywnej – ale inna forma od standardowej wymaga uzgodnienia tego wcześniej z nami i zależy od dostępności instruktorów, sprzętu i możliwości zorganizowania egzaminu.

Ile czasu trwa kurs żeglarza jachtowego?

Bez względu na przyjętą formę szkolenia, każdy z uczestników ma przydzielonego „swojego” instruktora-opiekuna, który na bieżąco kontroluje Twoje postępy w nauce. Kursant w trakcie szkolenia powinien być za sterem ok. 15-20 godzin lekcyjnych (w praktyce 11-15 godzin zegarowych). Piszemy tutaj o zajęciach praktycznych, do tego dochodzi teoria realizowana w formie opisanej powyżej.

Jaki jest harmonogram kursu?

Jeżeli chcesz podchodzić do egzaminu, powinieneś to zgłosić najpóźniej w połowie szkolenia instruktorowi – ułatwi nam to organizację samego egzaminu na patent żeglarza jachtowego, który jest egzaminem państwowym.

Kurs realizujemy w formie turnusów, zakończonych egzaminem – daty rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych turnusów są podane i w momencie rezerwacji wybierasz te, które najbardziej Tobie odpowiadają.

Obowiązkowo powinieneś również zakończyć szkolenie zgodnie z harmonogramem – tzn. z wyznaczoną datą zakończenia kursu. Jeżeli z jakichś przyczyn (pogody, wyjazdu, pracy, choroby) nie było Cię na jakichś zajęciach należy nadrobić zajęcia do daty zakończenia kursu. Nie dotyczy to sytuacji gdy w sposób istotny zmieni się terminarz instruktora podany na naszej stronie internetowej (nagła choroba, tygodniowy wyjazd itp.).

Czy muszę podchodzić do egzaminu na patent żeglarza jachtowego w Szczecinie?

Jeżeli masz patent lub nie potrzebujesz patentu a chcesz się podszkolić lub nie zdążyłeś/aś zrealizować programu kursu w wyznaczonym czasie możesz wynająć jacht wraz z instruktorem za 120 zł netto za godzinę (60 minut i cena za cały jacht, bez względu na ilość osób na jachcie), przy czym najkrótszy czas na jaki można wynająć jacht z instruktorem to 2 h.

Nie ma obowiązku przystępowania do egzaminu. Jeżeli chcesz nauczyć się żeglować i nie potrzebujesz kwitu PZŻ to również dobrze trafiłeś. Do prowadzenia jachtu żaglowego poniżej 7,5 m nie trzeba posiadać żadnego patentu, jednak większość armatorów wymaga certyfikatu.

W jaki sposób zapisać się na kurs żeglarza jachtowego?

Miejsce na kursie rezerwuje się przez naszą stronę internetową klikają przycisk REZERWUJ TERAZ. Umowę w formie pisemnej możemy podpisać na życzenie klienta (wówczas proszę nas poinformować mailowo).

Do czego uprawnia patent żeglarza jachtowego?

Osoba posiadająca stopień żeglarza jachtowego uprawniona jest do:

1. Prowadzenia jachtów żaglowych bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym po wodach śródlądowych.
2. Prowadzenia jachtów żaglowych bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym o długości całkowitej kadłuba do 12 m po wodach morskich w strefie do 2 Mm (mil morskich) od brzegu i morskich wodach wewnętrznych w porze dziennej.

Kto może zapisać się na kurs żeglarski / egzamin na patent żeglarza jachtowego ?

1. Żeby przystąpić do egzaminu na stopień żeglarza jachtowego należy:

– ukończyć 14 lat

– osoby uprawnione do zniżki (młodzież ucząca się poniżej 26 roku życia) – pokazać legitymację szkolną lub studencką

– osoby niepełnoletnie przedstawić pisemną zgodę rodziców (na druku PZŻ)

Nie jest wymagane wcześniejsze doświadczenie żeglarskie, ale osoby z praktyką żeglarską są równie mile widziane.

Zalecana jest umiejętność pływania, ale podczas naszego szkolenia żeglarskiego każdy uczestnik ma obowiązek żeglować w kamizelce ratunkowej, nawet jeżeli potrafi pływać.

Jak wygląda egzamin na patent żeglarza jachtowego?

1. Na egzamin należy zabrać: dokument tożsamości, legitymację (osoby korzystające ze zniżki – czyli uczące się poniżej26 roku życia), zgodę rodzica lub opiekuna (osoby niepełnoletnie).

2. Egzamin składa się z części praktycznej i teoretycznej.

Część teoretyczna to test jednokrotnego wyboru składający się z 75 pytań z ratownictwa, przepisów, locji,meteorologii, budowy jachtu, teorii żeglowania. Bazy pytań otrzymasz w trakcie kursu.

Część praktyczna obejmuje: zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, dojście do nabrzeża (na silniku), odejście od nabrzeża (na silniku), podejście do człowieka (na żaglach i na silniku), podejście do boi lub pomostu, odejście z boi lub pomostu, dryf. Opcjonalnie może sprawdzić stawanie na kotwicy, zejście z kotwicy, refowanie.

Węzły obowiązujące do egzaminu:

1. Węzeł Ratowniczy – dwoma sposobami (na sobie i „w ręku”)

2. Ósemka

3. Węzeł knagowy

4. Węzeł prosty (płaski) – łączenie lin tej samej lub zbliżonej grubości

5. Węzeł refowy

6. Węzeł szotowy – łączenie lin różnej grubości

7. Węzeł flagowy

8. Węzeł rożkowy

9. Wyblinka

10. Sztyk

11. Cumowy żeglarski

12. Buchta

Bądź na bieżąco

Szkolimy w systemach

rya_logo