Kursy żeglarskie

Wybierz lokalizację

Kurs żeglarski Poznań

Zdobądź patent żeglarza jachtowego.

Kurs żeglarski Szczecin

Kursy na patent żeglarza jachtowego oraz jachtowego sternika morskiego.

Nasze kursy żeglarskie

Żeglarz jachtowy

Jachtowy Sternik Morski

Kapitan Jachtowy

Nauczyciel żeglowania PZŻ

Instruktor Żeglarstwa PZŻ

Kursy RYA

FAQ

Ile kosztuje kurs żeglarski?

Kurs żeglarski na patent żeglarza jachtowego kosztuje ok. 1500 zł zależnie od aktualnych promocji, podobnie kształtuje się cena kursu na jachtowego sternika morskiego zależnie od aktualnych promocji i pory roku. Cena zależy od aktualnych promocji, przyjętej formy kursu i miejsca oraz tego ile czasu zajmują zajęcia praktyczne, w jaki sposób i na jakim sprzęcie są realizowane oraz od tego czy cena uwzględnia materiały szkoleniowe takie jak np.: książkę. W Szkole żeglarstwa „KLIPER” w cenie kursu otrzymujesz książkę „Żeglarz Jachtowy” napisaną przez Małgorzatę Czarnomską i Tomasza Michalaka, materiały szkoleniowe i bazy pytań.

Ile trwa kurs na patent żeglarski?

Kurs na patent żeglarski żeglarza jachtowego trwa ok 5 weekendów przy trybie weekendowym, lub odpowiedni czas w tygodniu w przypadku kursów od poniedziałku do piątku. W ramach kursu organizujemy 4 wykłady ze wszystkich przedmiotów, a zajęcia praktyczne realizujemy w małych grupach, najczęściej 3 osobowych po ok. 40 godzin pływania po ok. 4 godziny – czyli 10 spotkań praktycznych. Kursy na patent jachtowego sternika morskiego mają najczęściej charakter tygodniowych rejsów szkoleniowych, podczas których można uzyskać ok. 60-70 godzin stażu.

Ile kosztuje egzamin na patent żeglarza jachtowego?

Cena egzaminu na patent żeglarza jachtowego jest regulowana przez rozporządzenie. Wynosi 250 zł, a dla osób uczących się poniżej 26 roku życia 125 zł. Dodatkowo opłata za wydanie patentu to odpowiednio 50 zł lub 25 zł + przesyłka.

Ile kosztuje egzamin na patent jachtowego sternika morskiego?

Cena egzaminu na patent jachtowego sternika morskiego jest regulowana przez rozporządzenie. Wynosi 350 zł, a dla osób uczących się poniżej 26 roku życia 175 zł. Dodatkowo opłata za wydanie patentu to odpowiednio 50 zł lub 25 zł + przesyłka.

Jakie są stopnie żeglarskie?

Obecnie w Polsce są trzy stopnie żeglarskie: patent żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego i kapitana jachtowego.

Czy trudno zdać egzamin na patent żeglarza jachtowego?

W porównaniu do egzaminów np.: na prawo jazdy egzamin nie jest trudny. Obejmuje 75 pytań testowych + praktykę. Z części teoretycznej trzeba uzyskać minimum 65 poprawnych odpowiedzi, a na egzaminie praktycznym wykonać kilka manewrów zarówno na żaglach jak i na silniku. Do egzaminu można podchodzić mając skończone 14 lat.

Do czego uprawnia patent żeglarski?

Do prowadzenia jachtów żaglowych o długości mniejszej niż 7,5 metra na wodach śródlądowych nie potrzeba uprawnień. Jednostki większe wymagają posiadania uprawnień – patentu żeglarz jachtowego lub wyższego patentu jachtowego sternika morskiego lub kapitana jachtowego. Według polskich przepisów akceptowane są patenty uzyskane w innym państwie. Często, żeby wynająć mniejszą żaglówkę armator lub ubezpieczyciel może chcieć okazania patentu lub sprawdzić umiejętności wynajmującego.

Gdzie można zrobić patent żeglarza jachtowego?

Patent żeglarza jachtowego można zrobić w Szkole żeglarstwa „KLIPER”. Kursy na patent żeglarza organizujemy w Poznaniu / Kiekrzu na Jeziorem Kierskim i w Szczecinie Dąbie nad jeziorem Dąbie. Dla zorganizowanych grup możemy zrobić szkolenie wyjazdowe w innym miejscu, musimy jednak to wcześniej zaplanować i uwzględnić w harmonogramie.

Gdzie może pływać żeglarz jachtowy?

Żeglarz jachtowy może prowadzić jachty żaglowe po wodach śródlądowych bez ograniczeń. Po wodach morskich może pływać żaglówkami do 12 metrów długości, w porze dziennej, do 2 mil morskich od brzegu (około 3,7 kilometra).

Czy w nocy można pływać żaglówką ?

Jeżeli na danym akwenie nie jest to zakazane to można. Żeglarz jachtowy może pływać w nocy po wodach śródlądowych na których wolno pływać w porze nocnej. Żeby pływać w nocy po wodach morskich wymagany jest patent jachtowego sternika morskiego.

Jakie uprawnienia ma jachtowy sternik morski?

Jachtowy sternik morski może prowadzić jachty żaglowe do 18 metrów długości po wodach morskich oraz wszystkie jachty żaglowe po wodach śródlądowych. W obu przypadkach zarówno w porze dziennej jak i w porze nocnej.

Jak zdobyć patent sternika morskiego?

Warunkiem podejścia do egzaminu na patent jachtowego sternika morskiego jest posiadanie stażu minimum 200 godzin pływania po wodach morskich, uzyskanego w minimum 2 rejsach pełnomorskich i potwierdzonego opiniami z tych rejsów od kapitana prowadzącego jacht. Patent żeglarza jachtowego nie jest wymagany przez prawo, ale ponieważ na kursie jachtowego sternika morskiego nie ma czasu na naukę od podstaw najlepiej najpierw zrobić patent żeglarza jachtowego lub przynajmniej posiadać wiedzę i umiejętności na poziomie żeglarza jachtowego zanim zdecydujemy się na kurs sternika morskiego.

Co grozi za pływanie bez patentu?

Jest to prowadzenie pojazdu w ruchu wodnym bez posiadania właściwych uprawnień. Sankcje są podobne jak przypadku prowadzenia samochodu bez prawa jazdy. Zaczyna się od mandatu, ale może być to znacznie poważniejsze przestępstwo w przypadku recydywy lub łamania np. zakazu sądowego.

Czy trzeba umieć pływać wpław do patentu żeglarza jachtowego.

Umiejętność pływania zawsze może się przydać na wodzie, nie jest jednak wymagana przepisami do uzyskania patentu żeglarskiego. Zgodnie z przepisami osoby niepotrafiące pływać powinny cały czas na jachcie przebywać w kamizelce ratunkowej. Na naszych kursach i egzaminach wszyscy uczestnicy są zobowiązani przebywać na jachcie w kamizelce ratunkowej, którą zapewniamy. Zachęcamy również do tego, żebyście po kursie również pływali w kamizelkach, nawet jeśli jesteście dobrymi pływakami.

Bądź na bieżąco

Szkolimy w systemach