REJS NA ISLANDIĘ ETAP BERGEN-SZETLANDY-WYSPY OWCZE

Kiedy odbędzie się rejs?

Nasza morska wyprawa w krainę norweskich fiordów i owiec na spowitych mgłą pastwiskach odbędzie się w czasie krótkiego, polarnego lata.

TERMIN – 13-24 czerwca 2023.

Jakim jachtem popłyniemy?

Brego, to stalowy kecz zaprojektowany z myślą o dalekich morskich wyprawach. Po kilku przebudowach i remontach odzyskał dawną świetność i idealnie nadaje się do wyprawy po wodach Północnego Atlantyku. Jacht wykazuje niezwykłą dzielność morską,  a swojej załodze zapewnia bezpieczeństwo i więcej niż niezbędny komfort.

Jak wygląda rejs morski Bergen-Szetlandy-Wyspy Owcze?

W dniu rozpoczęcia rejsu załoga zbierze się w Bergen (łatwy dolot z Polski bezpośrednio lub przez Oslo). Tak jak będąc  Krakowie nie można nie odwiedzić Wawelu i wawelskiego smoka, tak w dawnej stolicy Królestwa Norwegii nie można pominąć słynnej dzielnicy portowej  Brygge. Kolorowe domki, zbudowane z drewna dawnych łodzi rybackich tworzą niezapomniany klimat. Po zapoznaniu załogi z jachtem, zaprowiantowaniu i wstępnym szkoleniu ruszymy do Hardegenfjordu. Leży w nim mała osada Sundal, jedna z najpiękniejszych perełek Norwegii. Lodowiec jest na wyciągnięcie ręki, a żaden drink nie smakuje lepiej, niż ten z dodatkiem prehistorycznego lodu!

Kiedy wypłyniemy na zimne wody Morza Północnego obierzemy kurs na zachód, ku Szetlandom. Archipelag ok. 100 wysp stanowi odrębna jednostkę administracyjną Zjednoczonego Królestwa. Stolicą jest Lerwick na wyspie Mainland. W czerwcu na Szetlandach rzadko pada deszcz, a słońce niemal nie zachodzi. Poza pięknymi widokami wyspy znane są z wielu gatunków ptaków oraz kucyków szetlandzkich – są to jedyne konie w Europie żyjące dziko.

Wielki finał naszego rejsu nastąpi na Wyspach Owczych, które leżą w połowie drogi między Norwegią a Islandią. Administracyjnie Wyspy należą do Królestwa Danii. Zamieszkuje je ok. 50 tys. ludzi i dwa razy więcej owiec, więc nazwa wysp jest oczywista. Stolicą jest Thorshavn, czyli port Thora.  Miasteczko założone przez Wikingów w X wieku znane jest przede wszystkim z historycznej dzielnicy Tinganes, w której koniecznie trzeba zobaczyć kościoły, zabytki i muzea. Wyspy Owcze nie należą ani do Unii Europejskiej ani do Schengen, dlatego na rejs trzeba zabrać paszport.

Z Wysp Owczych powrócimy do kraju samolotami-pomagamy w znalezieniu dogodnych połączeń.

Ile kosztuje udział w rejsie morskim?

Kwota 999 złLAST MINUTE obejmuje koję na jachcie, szkolenie i opiekę kapitana. Dodatkowo załoga wnosi składkę do kasy jachtowej na pokrycie kosztów:

  • wyżywienia
  • paliwa
  • opłat portowych

Czy w czasie rejsu można uzyskać doświadczenie żeglarskie i staż?

Oczywiście, rejs po wodach Północnego Atlantyku, nawet latem jest zawsze wyzwaniem. Uczestnicy rejsu powinni mieć już doświadczenie żeglarskie, nie być przesadnie ‘ciepłolubni”, a przede wszystkim wykazywać dużą odporność psychiczną i poczucie humoru. Na akwenie Morza Północnego i Norweskiego trzeba liczyć się z nagłymi zmianami pogody, sztormowymi wiatrami, mgłą, deszczem i silnymi prądami pływowymi. Jeżeli wiatry pozwolą, to opinii z rejsu pojawia się więcej niż 100 h żeglugi na wodach pływowych. Opinia niezbędna do uzyskania patentu kapitana jachtowego, doświadczenie żeglarskie niezwykle wartościowe, a przeżycia i wspomnienia BEZCENNE!

Bądź na bieżąco

Szkolimy w systemach