Sternik motorowodny

  • cena kursu 499 zł
  • lokalizacja Poznań lub Szczecin
  • koszt egzaminu: 250 zł – osoby dorosłe, 125 zł – studenci i uczniowie do 26 roku życia

Na co pozwala patent sternika motorowodnego?

Sternik motorowodny to podstawowy motorowodny patent śródlądowy. Uprawnia do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (bez ograniczeń) oraz po wodach morskich do 12 metrów długości w porze dziennej do 2 mil morskich od brzegu lub po morskich wodach wewnętrznych.

Czym może pływać sternik motorowodny?

Sternik motorowodny może pływać motorówkami (jachtami motorowymi) bez ograniczeń mocy silnika. Osoby poniżej 16 roku życia mogą prowadzić jachty motorowe z silnikami o mocy do 60 kW.

Jakie warunki trzeba spełnić by uzyskać patent sternika motorowodnego?

Trzeba mieć skończone 14 lat i zdać egzamin z wiedzy i umiejętności.

Jak wygląda egzamin na patent sternika motorowodnego?

Egzamin na patent sternika motorowodnego składa się z części teoretycznej i praktycznej. Teoria obejmuje test złożony z 75 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Żeby zaliczyć część teoretyczną egzaminu trzeba uzyskać minimum 65 poprawnych odpowiedzi. Część praktyczna obejmuje sprawdzenie umiejętności manewrowania jachtem na silniku. Najczęściej są to manewry takie jak: wejście w ślizg, podejście do człowieka za burtą, podejście do nabrzeża, odejście od nabrzeża. Sternik motorowodny powinien również wykazać się znajomością podstawowych węzłów – przyjęliśmy podstawy takie jak: buchta, węzeł knagowy, ratowniczy i wyblinka.

Gdzie prowadzimy kursy sternika motorowodnego?

Szkoła żeglarstwa „KLIPER” prowadzi kursy motorowodne na stopień sternika motorowodnego w Wielkopolsce w Poznaniu i w Zachodniopomorski w Szczecinie. W Poznaniu prowadzimy kursy motorowodne w Starym Porcie nad Wartą lub na Jeziorze Malta. Jeżeli interesuje Cię kurs motorowodny w Wielkopolsce w Poznaniu lub w okolicach to zapisz się na kurs na patent sternika motorowodnego w Poznaniu. Jeśli interesuje Cię kurs motorowodny w Zachodniopomorskim, w Szczecinie lub okolicach to zapisz się na kurs motorowodny w Szczecinie Dąbie nad Jeziorem Dąbie, który odbywa się na przystani Centrum Żeglarskie ul. Przestrzenna 19 w Szczecinie.

Ile kosztuje kurs sternik motorowodny?

Kurs na patent sternika motorowodnego kosztuje 599 zł. Aktualne ceny i promocje sprawdź podczas rezerwacji wybranego terminu.

Ile kosztuje egzamin na patent sternika motorowodnego?

Egzamin na patent sternika motorowodnego kosztuje 250 zł. Osoby uprawnione do zniżki (osoby uczące się, które nie ukończyły 26 roku życia) płacą za egzamin 125 zł. Koszt wydania patentu sternika motorowodnego to odpowiednio 50 zł i 25 zł dla osób uprawnionych do zniżki.

Jakie są stopnie motorowodne w Polsce?

Obecnie w Polsce są 3 stopnie motorowodne: patent sternika motorowodnego, patent motorowodnego sternika morskiego, patent kapitana motorowodnego. Ponadto obowiązują dwie licencje: licencja do holowania narciarza wodnego i licencja do holowania statków powietrznych.

Jak wyrobić patent sternika motorowodnego?

Aby uzyskać patent sternika motorowodnego po zdanym egzaminie należy złożyć podpisany wniosek ze zdjęciem o wydanie patentu do Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego i załączyć oryginał zaświadczenia o zdanym egzaminie na patent sternika motorowodnego.

Co grozi za brak patentu motorowodnego?

W przypadku jachtów motorowych z silnikami o mocy powyżej 10 kW jest to prowadzenie pojazdu bez uprawnień. Sankcje są podobne jak w przypadku prowadzenia samochodu bez prawa jazdy, chociaż przepis w kodeksie wykroczeń raczej odnosi się do dróg publicznych i nie wyróżnia pojazdów w ruchu wodnym.

Jak długo trwa kurs na sternika motorowodnego?

Zajęcia na wodzie obejmują 2-3 godziny w małych grupach. Do tego dochodzi czas potrzebny na opanowanie teorii, 2 wykłady po ok. 2 godziny (często w wersji online) i egzamin, który najczęściej trwa dla całej grupy ok. 3-4 godziny.

Czy trudno zdać egzamin na sternika motorowodnego?

Nie, ale trzeba trochę czasu poświęcić na naukę i opanowanie podstawowych znaków i zasad. Trzeba również pokazać, że panujemy nad jachtem i bezpiecznie potrafimy wykonać manewry.

Jaki silnik bez patentu?

Bez patentu możesz prowadzić łodzie motorowe z silnikiem o mocy poniżej 10 kW.

Czym się różni sternik motorowodny od stermotorzysty?

Stermotorzysta jest to patent zawodowy na wodach śródlądowych a sternik motorowodny jest patentem amatorskim, chociaż może prowadzić również jachty motorowe komercyjne.

Bądź na bieżąco

Szkolimy w systemach