Kurs żeglarski Poznań

Szkolenia na patent żeglarza jachtowego w Poznaniu

kliper szkoła żeglarstwa

FAQ

Dla kogo jest ten kurs?

Żeglarz jachtowy – to kurs żeglarski w Poznaniu przeznaczony dla osób, które chcą zdobyć podstawowe umiejętności i uprawnienia żeglarskie. Kurs jest przeznaczony dla młodzieży powyżej 14 roku życia i dorosłych w każdym wieku.

Czego nauczę się na kursie żeglarskim żeglarza jachtowego w Poznaniu?

Na kursie poznasz istotne zagadnienia wiedzy praktycznej i teoretycznej niezbędne do samodzielnego prowadzenia jachtów śródlądowych. Jeżeli zdasz egzamin będziesz mógł bez ograniczeń prowadzić jachty po rzekach i jeziorach, a na morskich rejsach pełnić funkcje wykwalifikowanego członka załogi.

Gdzie odbywają się kursy żeglarskie w Poznaniu / Kiekrzu?

Kursy żeglarskie prowadzimy nad Jeziorem Kierskim w Poznaniu / Kiekrzu na przystani JK AZS przy ul. Nad Jeziorem 103 Poznań Kiekrz.

Na czym szkolimy?

Szkolimy na najnowocześniejszych jachtach kabinowych typu Corveette 600 i Corveette 650. Przy porównywaniu kursów prosimy zwrócić uwagę na jakich jachtach jest prowadzone szkolenie – nasze jednostki są porównywalne do jednostek często czarterowanych na np. Mazurach, a część kursów jest prowadzona na jednostkach głównie odkrytopokładowych (słabe przygotowanie do egzaminu i samodzielnego pływania po np. Mazurach czy też np. obsługi silnika przyczepnego).

Jak wygląda szkolenie praktyczne?

Standardowo szkolimy się w grupach 3 osobowych, ponieważ jest to optymalne rozwiązanie, pozwalające obsadzić wszystkie stanowiska na jachcie i jednocześnie umożliwiające częstsze zmiany za sterem. Dzięki takiej formie szkolenia nie musisz spędzać całego dnia na jachcie, po to by pół godziny posterować. U nas aktywnie spędzisz czas, co pozwoli szybciej opanować sztukę żeglowania i zaoszczędzi Twój czas.

Jak wygląda szkolenie teoretyczne?

W ramach kursu otrzymujecie od nas podręcznik „Żeglarz jachtowy”, materiały online i bazy pytań. Realizujemy również cykl wykładów ze wszystkich przedmiotów, na ogół 1-2 tygodnie przed egzaminem, wieczorowo w tygodniu po kilka godzin – najczęściej w formie online.

Jakie są formy kursu żeglarskiego w Poznaniu?

Kurs żeglarski realizujemy w trybie weekendowym lub poniedziałek-piątek w wybrane dni. W trybie weekendowym jest to 5 weekendów (sobota i niedziela) po 4 godziny zajęć praktycznych, najczęściej w godzinach 10-14 i 14-18. Szczegóły uzgadniamy na spotkaniu organizacyjnym przed kursem, ale najczęściej połowa zajęć jest na rano a połowa na popołudnie.

W przypadku kursu w tygodniu (poniedziałek-piątek) są to najczęściej 2 spotkania w tygodniu, w dniach i godzinach ustalanych z instruktorem na początku kursu, też po ok. 4 godziny.

Czy jest możliwe szkolenie indywidaulne?

Możliwe są również bardziej indywidualne formy szkolenia, szczególnie od poniedziałku do piątku (bez weekendów). Dla zorganizowanych grup możliwe jest też zorganizowanie kursu w formie bardziej intensywnej – ale inna forma od standardowej wymaga uzgodnienia tego wcześniej z nami i zależy od dostępności instruktorów, sprzętu i możliwości zorganizowania egzaminu.

Ile czasu trwa kurs żeglarza jachtowego?

Bez względu na przyjętą formę szkolenia, każdy z uczestników ma przydzielonego „swojego” instruktora-opiekuna, który na bieżąco kontroluje Twoje postępy w nauce. Kursant w trakcie szkolenia powinien być za sterem ok. 15-20 godzin lekcyjnych (w praktyce 11-15 godzin zegarowych). Piszemy tutaj o zajęciach praktycznych, do tego dochodzi teoria realizowana w formie opisanej powyżej.

Jak wygląda kurs od strony organizacyjnej?

Jeżeli chcesz podchodzić do egzaminu, powinieneś to zgłosić najpóźniej w połowie szkolenia instruktorowi – ułatwi nam to organizację samego egzaminu na patent żeglarza jachtowego, który jest egzaminem państwowym.

Kurs realizujemy w formie turnusów, zakończonych egzaminem – daty rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych turnusów są podane i w momencie rezerwacji wybierasz te, które najbardziej Tobie odpowiadają.

Obowiązkowo powinieneś również zakończyć szkolenie zgodnie z harmonogramem – tzn. z wyznaczoną datą zakończenia kursu. Jeżeli z jakichś przyczyn (pogody, wyjazdu, pracy, choroby) nie było Cię na jakichś zajęciach należy nadrobić zajęcia do daty zakończenia kursu. Nie dotyczy to sytuacji gdy w sposób istotny zmieni się terminarz instruktora podany na naszej stronie internetowej (nagła choroba, tygodniowy wyjazd itp.).

Czy muszę podchodzić do egzaminu?

Jeżeli masz patent lub nie potrzebujesz patentu a chcesz się podszkolić lub nie zdążyłeś/aś zrealizować programu kursu w wyznaczonym czasie możesz wynająć jacht wraz z instruktorem za 120 zł netto za godzinę (60 minut i cena za cały jacht, bez względu na ilość osób na jachcie), przy czym najkrótszy czas na jaki można wynająć jacht z instruktorem to 2 h.

Nie ma obowiązku przystępowania do egzaminu. Jeżeli chcesz nauczyć się żeglować i nie potrzebujesz kwitu PZŻ to również dobrze trafiłeś. Do prowadzenia jachtu żaglowego poniżej 7,5 m nie trzeba posiadać żadnego patentu, jednak większość armatorów wymaga certyfikatu.

W jaki sposób zapisać się na kurs żeglarza jachtowego?

Miejsce na kursie rezerwuje się przez naszą stronę internetową. Umowę w formie pisemnej możemy podpisać na życzenie klienta (wówczas proszę nas poinformować mailowo).

Do czego uprawnia patent żeglarza jachtowego?

Osoba posiadająca stopień żeglarza jachtowego uprawniona jest do:

1. Prowadzenia jachtów żaglowych bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym po wodach śródlądowych.
2. Prowadzenia jachtów żaglowych bez lub z pomocniczym napędem mechanicznym o długości całkowitej kadłuba do 12 m po wodach morskich w strefie do 2 Mm (mil morskich) od brzegu i morskich wodach wewnętrznych w porze dziennej.

Kto może zapisać się na kurs żeglarski / egzamin na patent żeglarza jachtowego ?

1. Żeby przystąpić do egzaminu na stopień żeglarza jachtowego należy:

– ukończyć 14 lat

– osoby uprawnione do zniżki (młodzież ucząca się poniżej 26 roku życia) – pokazać legitymację szkolną lub studencką

– osoby niepełnoletnie – pisemną zgodę rodziców (na druku PZŻ)

Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia żeglarskiego (ale osoby z praktyką żeglarską są równie mile widziane)

Zalecana jest umiejętność pływania. Na naszym kursie wszyscy uczestnicy mają obowiązek przebywać w kamizelkach ratunkowych, nawet jeżeli potrafią pływać.

Jak wygląda egzamin na patent żeglarza jachtowego w Poznaniu Kiekrzu?

1. Na egzamin należy zabrać: dokument tożsamości, legitymację (osoby korzystające ze zniżki – czyli młodzież ucząca się do 26 roku życia), zgodę rodzica lub opiekuna (osoby niepełnoletnie).

2. Egzamin składa się z części praktycznej i teoretycznej.

Część teoretyczna to test jednokrotnego wyboru składający się z 75 pytań z przepisów, locji, budowy jachtu, teorii żeglowania, meteorologii i ratownictwa. Bazy pytań w wersji z odpowiedziami jak i bez odpowiedzi są dostępne na naszej stronie.

Część praktyczna obejmuje: zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, dojście do nabrzeża (na silniku), odejście od nabrzeża (na silniku), podejście do człowieka (na żaglach i na silniku), podejście do boi lub pomostu, odejście z boi lub pomostu, dryf. Opcjonalnie może sprawdzić stawanie na kotwicy, zejście z kotwicy, refowanie.

Węzły obowiązujące do egzaminu:

1. Węzeł Ratowniczy – dwoma sposobami (na sobie i „w ręku”)

2. Ósemka

3. Węzeł knagowy

4. Węzeł prosty (płaski) – łączenie lin tej samej lub zbliżonej grubości

5. Węzeł refowy

6. Węzeł szotowy – łączenie lin różnej grubości

7. Węzeł flagowy

8. Węzeł rożkowy

9. Wyblinka

10. Sztyk

11. Cumowy żeglarski

12. Buchta

Bądź na bieżąco

Szkolimy w systemach

rya_logo