Kursy SRC

Szkolenia na licencję radiooperatora SRC z egzaminem.

Wybierz lokalizację

Kursy SRC Poznań

Kursy SRC Szczecin

Kursy SRC Świnoujście

Kursy SRC online

Kursy radiooperatora SRC RYA

Co oznacza skrót SRC?

SRC to znaczy Short Range Certificate – czyli jest to certyfikat radiooperatora bliskiego zasięgu.

Co daje kurs SRC?

Uprawnienia SRC obejmują możliwość obsługi radia VHF (UKF) z DSC, ale także innych urządzeń przypisanych przez GMDSS do rejonu morza A1. Na kursie nauczysz się obsługi EPIRB, SART, NAVTEX.

Z certyfikatem SRC możesz obsługiwać te urządzenia na jednostkach rekreacyjnych i komercyjnych do 300 ton wyporności.

Jak wygląda kurs radiooperatora SRC?

W systemie RYA kurs trwa 7 godzin i jest poprzedzony kilkugodzinną nauką przed kursem. Można też zrobić kurs w wersji online i następnie podejść do egzaminu.

Jak wygląda egzamin SRC?

Egzamin SRC RYA składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna egzaminu SRC obejmuje umiejętność wezwania pomocy MAYDAY, wyboru właściwego priorytetu łączności w sytuacjach kryzysowych, znajomość phonetic alphabet oraz kilkanaście pytań testowych. Część praktyczna egzaminu SRC obejmuje najczęściej wezwanie pomocy lub inny scenariusz w sytuacji kryzysowej oraz zadania z łączności rutynowej (rozmowa z innym statkiem, zgłoszenie się do portu), a także umiejętność obsługi podstawowych funkcji radiotelefonu morskiego VHF z DSC.

Jakie są wymagania by zostać radiooperatorem SRC?

W systemie RYA by podejść do egzaminu SRC musisz mieć skończone 16 lat i ukończyć kurs w autoryzowanej szkole RYA Training Centre – w wersji tradycyjnej lub online.

Ile trwa kurs SRC?

Kurs SRC RYA najczęściej trwa 1 dzień. Zajęcia zajmują 7 godzin + egzamin.

Czym różni się egzamin SRC RYA od SRC UKE?

W systemie RYA egzaminy mogą prowadzić upoważnieni instruktorzy w ramach autoryzowanej szkoły RYA Training Centre. Egzamin jest najczęściej bezpośrednio po kursie i ma dość praktyczny charakter (również teoria dotyczy istotnych kwestii). W Polsce Urząd Komunikacji Elektronicznej nie wydaje szkołom żeglarskim upoważnienia do prowadzenia kursów i egzaminów SRC, a egzamin musi być przeprowadzony w siedzibie UKE.

Czy uprawnienia SRC RYA i SRC UKE to to samo?

Z punktu widzenia formalnego to równoważne dokumenty, dające te same uprawnienia. W wielu miejscach na świecie RYA jest jednak bardziej znana i ma lepszą renomę.

Czym różni się SRC RYA od SRC ISSA?

SRC RYA to brytyjski dokument urzędowy równoważny z innymi dokumentami państwowymi jak np. polskimi SRC wydawanymi przez UKE. Jeśli zdasz egzamin SRC RYA to uzyskasz uprawnienia do obsługi radiotelefonów morskich w rozumieniu przepisów międzynarodowych. SRC ISSA to nie jest dokument SRC, a jedynie certyfikat potwierdzający, że przeszedłeś jakieś przeszkolenie z zakresu obsługi radia przez instruktora ISSA, ale nie zdałeś egzaminu w rozumieniu przepisów międzynarodowych na te uprawnienia, więc ich nadal nie posiadasz.

Bądź na bieżąco

Szkolimy w systemach