Żeglarz jachtowy

Szkolenia na patent żeglarza jachtowego PZŻ

  • STOPIEŃ: żeglarz jachtowy
  • KOSZT SZKOLENIA: 1499 zł
  • CENA EGZAMINU: 250 zł , 125 zł (opłata ulgowa)
  • MIEJSCE: Poznań Kiekrz lub Szczecin Dąbie
  • TERMINY SZKOLEŃ 2023: sprawdź przy rezerwacji
  • TERMIN EGZAMINU 2023: na koniec kursu
kliper szkoła żeglarstwa

Jakie uprawnienia ma żeglarz jachtowy?

Żeglarz jachtowy to pierwszy żeglarski patent śródlądowy. Uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych, które mogą być wyposażone w pomocniczy silnik o napędzie mechanicznym po wodach śródlądowych (bez ograniczeń) oraz po wodach morskich do 12 metrów długości w porze dziennej do 2 mil morskich od brzegu lub po morskich wodach wewnętrznych.

Jakie warunki trzeba spełnić by uzyskać patent żeglarza jachtowego?

Trzeba mieć skończone 14 lat i zdać egzamin z wiedzy i umiejętności.

Jak wygląda egzamin na patent żeglarza jachtowego?

Egzamin na patent żeglarza jachtowego składa się z części teoretycznej i praktycznej. Teoria obejmuje test złożony z 75 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Żeby zaliczyć część teoretyczną egzaminu trzeba uzyskać minimum 65 poprawnych odpowiedzi. Część praktyczna obejmuje sprawdzenie umiejętności manewrowania jachtem żaglowym na żaglach i na silniku. Najczęściej są to manewry takie jak: zwrot przez sztag, zwrot przez rufę, podejście do człowieka za burtą, podejście do nabrzeża, odejście od nabrzeża, postawienie jachtu w dryf. Dobrze znać też pewne manewry dodatkowe takie jak: refowanie żagli, kotwiczenie, podejście do boi, odejście od boi. Żeglarz jachtowy powinien również wykazać się znajomością podstawowych węzłów.

Gdzie prowadzimy kursy żeglarza jachtowego?

Szkoła żeglarstwa „KLIPER” prowadzi kursy żeglarskie na stopień żeglarza jachtowego w Wielkopolsce w Poznaniu i w Zachodniopomorski w Szczecinie. W Poznaniu prowadzimy kursy żeglarskie w Kiekrzu na Jeziorem Kierskim. Naszą bazą jest przystań JK AZS ul. Nad Jeziorem 103 Poznań/Kiekrz. Jeśli interesuje Cię kurs żeglarski w Wielkopolsce w Poznaniu lub w okolicach to zapisz się na kurs na patent żeglarza jachtowego w Poznaniu. Jeśli interesuje Cię kurs żeglarski w Zachodniopomorskim, w Szczecinie lub okolicach to zapisz się na kurs żeglarski w Szczecinie Dąbie nad Jeziorem Dąbie, który odbywa się na przystani Centrum Żeglarskie ul. Przestrzenna 19 w Szczecinie.

Ile kosztuje kurs na żeglarza jachtowego?

Kurs na patent żeglarza jachtowego kosztuje 1699 zł. Aktualne ceny i promocje sprawdź podczas rezerwacji wybranego terminu.

Ile kosztuje egzamin na patent żeglarza jachtowego?

Egzamin na patent żeglarza jachtowego kosztuje 250 zł. Osoby uprawnione do zniżki (osoby uczące się, które nie ukończyły 26 roku życia) płacą za egzamin 125 zł. Koszt wydania patentu żeglarza jachtowego to odpowiednio 50 zł i 25 zł dla osób uprawnionych do zniżki.

Jakie są stopnie żeglarskie w Polsce?

Obecnie w Polsce są 3 stopnie żeglarskie: patent żeglarza jachtowego, patent jachtowego sternika morskiego, patent kapitana jachtowego.

Jak wyrobić patent żeglarza jachtowego?

Aby uzyskać patent żeglarza jachtowego po zdanym egzaminie należy złożyć podpisany wniosek ze zdjęciem o wydanie patentu do Polskiego Związku Żeglarskiego i załączyć oryginał zaświadczenia o zdanym egzaminie na patent żeglarza jachtowego

Kto może pływać żaglówką?

Każdy może pływać żaglówką, ale za prowadzenie jednostki odpowiada kierownik statku. Taka osoba w przypadku jachtów żaglowych o długości powyżej 7,5 metra powinna posiadać patent minimum żeglarza jachtowego. Zgodnie z przepisami mniejsze jachty żaglowe można prowadzić nie posiadając uprawnień, ale często w takim wypadku patentu wymaga ubezpieczyciel albo armator.

Jak nauczyć się żeglować?

Zapisz się do nas na kurs na patent żeglarza jachtowego i zostań żeglarzem.

Bądź na bieżąco

Szkolimy w systemach