Rejsy na żaglowcach

Dla kogo są rejsy na żaglowcach?

Rejsy morskie na żaglowcach są najczęściej dla każdego. Organizujemy je okazjonalnie, głównie poza sezonem czyli późną jesienią lub zimą.

Na jakich żaglowcach możemy zorganizować rejs morski?

Przepisy wymagają od osób, które chcą zostać kapitanami jachtowymi zdobycia stażu 100 godzin na jachcie powyżej 20 metrów po uzyskaniu patentu jachtowego sternika morskiego. Można go zdobyć na wielu jachtach, ale w Polsce jest kilka żaglowców (czyli w potocznym rozumieniu dużych jachtów). Wśród żaglowców rejowych możemy zorganizować rejsy na Fryderyku Chopinie, rejsy na Pogorii, rejsy na Kapitanie Głowackim. Mogą to być też wyprawy na polskich szkunerach czyli rejsy na żaglowcu Kapitan Borchardt lub rejsy na Zawiszy Czarnym.

Czy na rejsie morskim na żaglowcu mogę zdobyć staż morski?

Tak. Takie rejsy też liczą się do stażu, w tym osobom uprawnionym zaliczają się do stażu specjalistycznego na patent kapitana jachtowego lub kapitana motorowodnego. Jeżeli planujesz zdobycie tych uprawnień to pamiętaj, że według obecnych interpretacji przepisów specjalistyczny staż z jednostki powyżej 20 metrów powinieneś uzyskać w jednym rejsie powyżej 100 godzin. Według tych interpretacji nie można w takim wypadku wypływać np. 2 razy po 70-80 godzin, tylko w jednym rejsie przekroczyć 100 godzin żeglugi.

Bądź na bieżąco

Szkolimy w systemach