Kurs SRC Poznań w systemie RYA – kurs radiooperatora VHF z DSC

Szkolenia na licencję radiooperatora SRC z egzaminem RYA.

  • KURS – radiooperatora SRC RYA,
  • MIEJSCE – Poznań,
  • CENA – 450 zł – kurs i książka RYA,
  • CENA EGZAMINU SRC RYA – 70 funtów – obejmuje koszt wystawienia i wysyłki certyfikatu,
  • EGZAMIN – RYA, na koniec szkolenia.
  • TERMINY: 25.05.2024.

Kurs radiooperatora SRC (Short Range Certificate) RYA (Royal Yachting Association) to szkolenie przewidziane dla osób, które chcą nauczyć się praktycznej obsługi UKFki (VHF) z DSC oraz zasad i procedur obowiązujących w morskiej korespondencji.

Czy kurs radiooperatora SRC jest wymagany?

Wiele krajów wymaga, by na jachtach morskich przynajmniej jedna osoba miała uprawnienia do obsługi urządzeń radiowych. Jeżeli w przyszłości planujesz samodzielny czarter jachtu lub chcesz żeglować jako wykwalifikowany załogant to szkolenie jest przewidziane właśnie dla Ciebie. W Polsce jeżeli jacht jest wyposażony w radiotelefon morski (UKF/VHF) to w załodze powinien być radiooperator z uprawnieniami, a co do zasady jachty morskie powinny być wyposażone w radio VHF

Co oznaczają skróty UKF, VHF, DSC?

UKF – ultra krótkie fale

VHF – very high frequency (to samo co UKF tylko po angielsku)

DSC – digital selective calling

Jak wygląda szkolenie na radiooperatora SRC w Poznaniu w systemie RYA?

Szkolenie jest przeprowadzane w małych grupach 6-12 osób i trwa minimum 7 godzin (wyłączając przerwy i egzamin). Powinno być poprzedzone minimum 3 godzinami samodzielnej nauki przed kursem.

Standardowo szkolenie trwa jeden dzień i zakończone jest egzaminem w systemie RYA (angielskiej organizacji żeglarskiej)

Na kursie SRC będziesz ćwiczył umiejętności na profesjonalnych symulatorach (prawdziwe UKFki dostosowane do symulowania rzeczywistych warunków – umożliwiają np. próbne wysłanie wezwania o pomoc za pomocą DSC.

No i najważniejsze – czyli praktyka. Na naszym kursie zapoznasz się z popularnymi radiotelefonami morskimi firm ICOM, Standard Horizon i Raymarine. Dzięki stworzonym zestawom szkoleniowym, możemy zasymulować prawdziwą rozmowę lub nadać wywołanie DSC tak jak w rzeczywistości.

Po naszym kursie telefon VHF nie będzie już dla Ciebie czymś nieznanym a dzięki temu nie będziesz bał się go używać.

Jak wygląda egzamin na radiooperatora SRC RYA?

Jako jedna z niewielu szkół w Polsce jesteśmy autoryzowanym ośrodkiem RYA i mamy upoważnienie RYA oraz MCA (Maritime and Coastguard Agency – brytyjskiego urzędu morskiego) oraz OFCOM (Office of Communication – brytyjskiego urzędu komunikacji elektronicznej) do przeprowadzania egzaminów przez instruktorów naszej szkoły.

Egzamin jest bezpośrednio po kursie – składa się z testu z zagadnień omawianych w trakcie kursu oraz części praktycznej np. wezwanie pomocy, zgłoszenie do portu, zaprezentowanie umiejętności użycia najważniejszych funkcji radiotelefonu morskiego VHF z DSC.

Gdzie jest prowadzone szkolenie na radiooperatora SRC RYA?

Kurs radiooperatora SRC RYA realizujemy w Poznaniu, w siedzibie Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego przy ul. Wodnej 8/9 w Poznaniu przy Starym Rynku.

Czy SRC RYA jest uznawane?

Świadectwo RYA SRC jest wydawane przez RYA, wysyłane bezpośrednio z Anglii i honorowane na całym świecie (również w Polsce:) ). Nie mylcie tego dokumentu z certyfikatem SRC ISSA, który nie jest dokumentem i przez większość administracji krajowych w tym w Polsce SRC ISSA nie jest uznawane.

Ile czasu oczekuje się na certyfikat SRC RYA?

Po zdanym egzaminie egzaminator może wydać tymczasowy certyfikat o zdanym egzaminie, ale uznanym dokumentem jest dopiero stały certyfikat, który przychodzi z Wielkiej Brytanii. Czas oczekiwania zależy od tempa pracy poczty i biura w UK, ostatnio to około 2-3 miesiące.

 Czy otrzymam materiały szkoleniowe?

W ramach kursu otrzymasz podręcznik RYA VHF Handbook autorstwa Melanie Bartlett, który jest wliczony w cenę kursu. Podręcznik jest w języku angielskim.

UWAGA – na polskim rynku pojawiła się książka RYA dotycząca kursu SRC w języku polskim. Proszę jednak mieć na uwadze, że książka otrzymywana w ramach kursu jest obligatoryjna i przychodzi razem z wnioskiem o uprawnienia – oznacza to, że i tak trzeba zakupić „course pack” w ramach kursu, a książkę w języku polskim można zakupić dodatkowo.

Jakie uzyskam uprawnienia po kursie SRC RYA?

Radiooperator SRC jest uprawniony do wykonywania obowiązków radiowych w obszarze morza A1 na statkach nie podlegających Konwencji SOLAS (Safety of Life at Sea), wyposażonym w urządzenia GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System).

Jakie są warunki podejścia do egzaminu SRC RYA w Poznaniu?

– ukończone 16 lat,

– ukończyć kurs w autoryzowanej szkole RYA (stacjonarny lub online),

1 zdjęcie paszportowe,

70 funtów (opłata za egzamin i wydanie certyfikatu) – najlepiej dokonać płatności i wydrukować opłacony wniosek przez stronę RYA www.rya.org.uk.

 Jak zarezerwować miejsce na kursie?

– zapoznać się z ofertą szkolenia,

– wypełnić zgłoszenie przez naszą stronę internetową,

– dokonać wpłaty w ustalonym terminie,

– osoby niepełnoletnie powinny przedstawić zgodę rodziców.

Wybrać kurs online czy tradycyjny?

DLA OSÓB DOBRZE MÓWIĄCYCH PO ANGIELSKU, KTÓRE WOLĄ NAUKĘ PRZED KOMPUTEREM, URUCHOMILIŚMY KURSY ON-LINE. MOŻESZ UCZYĆ SIĘ PRZED KOMPUTEREM W WOLNYM CZASIE (łącznie będziesz musiał poświęcić podobną ilość czasu co na kursie). PO POZYTYWNYM ZALICZENIU KURSU MOŻESZ PODEJŚĆ DO EGZAMINU NA JEDNYM Z NASZYCH TERMINÓW LUB UMÓWIĆ SIĘ INDYWIDUALNIE NA EGZAMIN.

Jaka jest cena kursu SRC RYA, egzaminu i wydania patentu?

Koszt kursu SRC RYA to 450 zł. Cena kursu radiooperatora SRC RYA uwzględnia obligatoryjną książkę.

KOSZT EGZAMINU SRC RYA i WYDANIA ŚWIADECTWA TO 70 GBP (funtów) – najlepiej zarejestrować się online przez stronę www.rya.org.uk , można też wpłacić równowartość tej kwoty w złotówkach wg kursu kantorowego na kursie.
Prosimy o przyniesienie zdjęcia w wymiarach 3,5×4,5cm, które będzie wykorzystane na dokumencie.

JEŚLI CHCESZ BYŚMY PRZEPROWADZILI SZKOLENIE W INNYM TERMINIE, A W NASZYM HARMONOGRAMIE NIE MA INTERESUJĄCEGO CIĘ TERMINU NAPISZ NA kontakt@kliper.net.pl I PODAJ PROPOZYCJE TERMINÓW.

Bądź na bieżąco

Szkolimy w systemach