Kurs SRC Szczecin

Szkolenia na licencję radiooperatora SRC z egzaminem.

  • SZKOLENIE: radiooperatora SRC RYA,
  • LOKALIZACJA: Szczecin,
  • CENA: 450 zł obejmuje kurs oraz książkę RYA,
  • KOSZT EGZAMINU SRC RYA: 70 funtów – za egzamin i wydanie certyfikatu,
  • EGZAMIN SRC RYA: na koniec szkolenia,
  • TERMINY: 30.06.2024.

KURS SRC SZCZECIN RYA – SZKOLENIE RADIOOPERATORA VHF Z DSC.

Kurs radiooperatora SRC (Short Range Certificate) RYA (Royal Yachting Association) to szkolenie podczas którego nauczysz się praktycznej obsługi UKFki (VHF) z DSC oraz zasad i procedur obowiązujących w morskiej korespondencji, a także zyskasz praktyczną wiedzę przydatną w prowadzeniu rejsów morskich i śródlądowych.

Czy kurs radiooperatora SRC RYA jest obowiązkowy?

To zależy od miejsca, w którym planujesz żeglować. Na pewno przyda się skiperom i kapitanom jednostek oraz oficerom zaangażowanym w prowadzenie jachtu. W Polsce jednostki wyposażone w radiotelefon morski (UKF/VHF) powinny mieć w składzie załogi radiooperatora z uprawnieniami. Jachty morskie powinny być wyposażone w radiotelefon UKF/VHF.

Co oznacza UKF, VHF, DSC?

DSC – digital selective calling

UKF – ultra krótkie fale

VHF – very high frequency (to samo co UKF tylko po angielsku)

Jak wygląda szkolenie na radiooperatora SRC RYA?

Szkolenie odbywa się w niedużych grupach 6-12 osób i trwa 7 godzin (nie wliczając przerw i egzaminu). Przed kursem, zgodnie z zaleceniami RYA należy pouczyć się minimum 3 godziny.

Kurs radiooperatora SRC RYA zwykle trwa jeden dzień i zakończony jest egzaminem RYA (Royal Yachting Association). Jako jedna z niewielu szkół organizujemy kursy RYA w Polsce i egzaminy RYA w Polsce jako autoryzowane RYA Training Centre.

Na kursie zdobędziesz umiejętności obsługi radiotelefonu (UKFki przystosowane do szkolenia przez producenta – umożliwiają np. próbne wysłanie wezwania o pomoc przez DSC.

A jak wygląda praktyka. Kurs prowadzimy na popularnych radiach takich producentów jak: ICOM, Raymarine, Standard Horizon. Możemy zasymulować rozmowę albo nadać wywołanie DSC tak jak w rzeczywistych warunkach.

Jak wygląda egzamin na radiooperatora SRC RYA?

Jako jedna z niewielu szkół żeglarskich i motorowodnych w Polsce jesteśmy autoryzowanym ośrodkiem RYA jako RYA Training Centre i mamy upoważnienie RYA oraz MCA (Maritime and Coastguard Agency – brytyjskiego urzędu morskiego) oraz OFCOM (Office of Communication – brytyjskiego urzędu komunikacji elektronicznej) do prowadzenia egzaminów radiowych przez egzaminatorów naszej szkoły.

Egzamin jest bezpośrednio po kursie – składa się z testu z zagadnień omawianych w trakcie kursu oraz części praktycznej np. zgłoszenie do portu, wezwanie pomocy, zastosowanie najważniejszych funkcji radiotelefonu.

Gdzie odbywa się szkolenie na radiooperatora SRC RYA?

Kurs radiooperatora SRC RYA realizujemy w Szczecinie, w Centrum Żeglarskim przy ulicy Przestrzennej 19 w Szczecinie Dąbie.

Czy SRC RYA jest uznawane?

Świadectwo jest wydawane przez RYA/MCA, wysyłane z Wielkiej Brytanii i honorowane na całym świecie (w Polsce też:) ). W przeciwieństwie do certyfikatu SRC ISSA, który nie jest dokumentem. Większość administracji krajowych (również u nas) nie uznaje SRC ISSA.

Ile czasu trwa wydanie dokumentu SRC RYA?

Po zdanym egzaminie egzaminator może wydać tymczasowy certyfikat o zdanym egzaminie, ale uznanym prawnie dokumentem jest stały certyfikat, przysłany ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Czas oczekiwania zależy od tempa pracy poczty i biura w UK. Po brexicie ten czas wynosi najczęściej około 2-3 miesiące.

 Czy dostanę materiały szkoleniowe w ramach kursu?

Do kursu otrzymasz podręcznik RYA VHF Handbook napisany przez Melanie Bartlett. Podręcznik jest wliczony w cenę kursu i jest w języku angielskim (taki jest wymóg RYA).

UWAGA – na polskim rynku jest w sprzedaży książka RYA SRC w języku polskim, przetłumaczona z oryginału. Książka otrzymywana w ramach kursu jest obowiązkowa i napisana po angielsku. Oznacza to, że w cenie kursu otrzymasz angielską wersję, a książkę w języku polskim możesz kupić dodatkowo np. w księgarni.

Jakie uzyskam uprawnienia po kursie SRC RYA?

Radiooperator SRC może obsługiwać urządzenia radiowe i nadawcze przypisane obszaru morza A1 na statkach nie podlegających Konwencji SOLAS (Safety of Life at Sea), wyposażonym w urządzenia GMDSS (Global Maritime Distress and Safety System).

Kto może podejść do egzaminu SRC RYA?

Żeby przystąpić do egzaminu SRC RYA musisz:

– ukończyć 16 lat,

– przejść kurs w autoryzowanej szkole RYA (stacjonarny lub online),

– dostarczyć 1 zdjęcie paszportowe/dowodowe/legitymacyjne,

– wpłacić 70 funtów (opłata za egzamin i wydanie certyfikatu) – najlepiej dokonać płatności i wydrukować opłacony wniosek przez stronę RYA www.rya.org.uk.

 Jak zarezerwować miejsce na kursie?

– zapoznać się z ofertą szkolenia,

– wypełnić zgłoszenie przez naszą stronę internetową,

– dokonać wpłaty w ustalonym terminie,

– osoby niepełnoletnie powinny przedstawić zgodę rodziców.

Który kurs wybrać: online czy tradycyjny?

Jeśli dobrze mówisz po angielsku i wolisz naukę samodzielną przed komputerem to wersja online może być dla Ciebie ciekawym rozwiązaniem. W wolnym czasie możesz się uczyć, a program kursu online pokrywa się z programem kursu stacjonarnego. Jeśli zaliczysz kurs online, to żeby otrzymać certyfikat musisz jeszcze zdać końcowy egzamin u jednego z naszych egzaminatorów, ale termin możemy ustalić indywidualnie z niewielkim wyprzedzeniem.

Jaka jest cena za kurs SRC Szczecin RYA, egzaminu i wydania patentu?

Cena kursu SRC RYA to 450 zł. Koszt kursu radiooperatora SRC RYA uwzględnia książkę RYA.

KOSZT EGZAMINU i WYDANIA ŚWIADECTWA TO 70 GBP (funtów) – najlepiej zarejestrować się online przez stronę www.rya.org.uk , można też wpłacić równowartość tej kwoty w złotówkach wg kursu kantorowego na kursie.
Prosimy o przyniesienie zdjęcia w wymiarach 3,5×4,5cm, które będzie na dokumencie.

NAPISZ NA kontakt@kliper.net.pl I PODAJ PROPOZYCJE TERMINÓW JEŚLI MASZ ZORGANIZOWANĄ GRUPĘ I CHCESZ USTALIĆ INDYWIDUALNY TERMIN SZKOLENIA.

Bądź na bieżąco

Szkolimy w systemach